Maine Coon niekoľko faktov - História vzniku Maine Coon mačky

Mainská mývalia – Maine coon – MCO

je masívná mohutná mačka, patrí medzi prírodné plemeno, jedno z najstarších amerických plemien. Meno mainskej mývalej mačky je odvodené od štátu Maine v USA, odkiaľ mačka pôvodne pochádza. Priezvisko mývalia poukazuje na veľkú podobu medzi dlhým chvostom tejto mačky a chvostom mývala (angl.: raccoon)

Čo sa týka historie, okolo jej vzniku je pár legiend. Jedna spomína Mariu Antoanettu, ktorá toto plemeno milovala, aby ho zachránila pred francúzskou revolúciou, tak ho poslala do Ameriky, kde sa tieto mačky stali predkami súčasného plemena.  V ďalšej sa spomína, že maine coon je kríženec mývala a obyčajnej mačky ☺

Najpravdepodobnejšie plemeno vzniklo krížením mohutných amerických mačiek, ktoré žili na farmách Nového Anglicka a Mainu a dlhosrstých mačiek z Európy, ktoré sa plavili s námorníkmi.

V roku 1860 bolo toto plemeno vystavené na výstave mačiek v New Yorku. Jeho registrácia prebehla v roku 1861 a vyhralo prvú cenu na výstave v Madison Square Garden roku 1895. Oficiálny štandard bol vypracovaný až v roku 1967 organizáciou Maine Coon Breeders and Fanciers Association. Americká CFA plemeno Maine Coon uznala v roku 1976, celosvetová FIFe až v roku 1983.

Vzhľad

Mainská mývalia mačka je mohutné plemeno s hranatým obrysom a veľkými ušami so štetinkami, širokým hrudníkom, silnou kostrou, dlhým, silne osvaleným hranatým telom a dlhým vlajúcim chvostom. Dobrý svalový tonus a pevnosť dávajú mačke výraz a robustnosť.

Srsť je polodlhá, na bruchu a krku (golierový efekt) je dlhšia. Povolené sú všetky sfarbenia s výnimkou čokoládovej, škoricovej, lilavej a plavej farby. Nie sú prípustné sfabenia s odznakmi (ako siamky, ragdolly) a barmského riedenia. Povolený je akýkoľvek podiel bielej farby.

Kocúr môže vážiť 8 - 10 kg a merať až 1 meter (povery o 15 – 18 kg kocúroch sú prehnané), mačky sú menšie, okolo 5 - 7 kg (samozrejme, že sú aj výnimky). Kastráti sú väčší a celkovo robusnejší.  Toto plemeno dospieva pomerne dlho: 3 – 4 roky. Čas potrebujú najmä kocúri, ktorí asi v dvoch rokoch začnú dostávať ten typický, majestátny vzhľad.

Povaha 

Ich veľkosť a divoký vzhľad je v rozpore s ich láskavou povahou. Dobre vychádzajú aj s inými plemenami mačiek, deťmi či psami. Ak je im niečo nepríjemné radšej odídu, ako by mali ísť do konfliktu. Majú prezývku  „nežní obri“.
Maini sú veľmi priateľské, dobre naladené, hravé a prítulné mačky, veľmi výrazne prevláda u nich spoločenská povaha,  neradi zostávajú samé. Preto je dobre, keď sú aspoň dve, alebo má mačka iného zvieracieho spoločníka. Ochotne pomáhajú s kadejakou prácou. Baví ich bádanie v práve prinesených taškách s nákupom, pomáhajú pri prezliekaní posteľného prádla, ozdobovať vianočný stromček. Hoci je toto plemeno najväčším domestikovaným mačacím plemenom, dokážu sa naskladať a nasúkať do maličkých kartónových krabíc a iných úkrytov, kde by ste ich určite,  vzhľadom na veľkosť, nehľadali. Dokážu spať v neuveriteľných polohách.  Milujú vodu, využijú každú príležitosť „ omočiť si labky“. Sú to veľmi komunikatívne mačky, ale nie hlučné. Rôznymi odtienmi mraukania vedia svojim ľudom presne „povedať“ čo chcú ☺ Naučia sa chodiť na vodítku na prechádzky, aportovať vrchnáčiky. Hravé zostávajú do pomerne vysokého veku.

Ich prítomnosť pôsobí veľmi ukľudňujúco. Vycítia momentálne citové rozpoloženie človeka, dokonca aj chorobu. Veľmi účastne „liečia“. Pre tieto  vlastnosti a takmer bezkonfliktnú, prispôsobivú povahu sa úspešne využívajú vo felinoterapii – liečbe mačkou. Prítomnosť mačky navodzuje príjemné pocity a pozitívne emócie, čím dokáže výrazne prispieť k zvýšeniu účinku liečby psychických, emočných problémov. Celkové upokojenie má pozitívny vplyv, napríklad aj na znižovanie tlaku. Ide v jednoduchom slova zmysle o využitie pozitívneho pôsobenia kontaktu človeka s mačkou, poskytujúceho motivačný podnet k odpočinku, stabilizácii a uzdraveniu človeka.