Rôzne info nielen pre chovateľov - Parazitárne choroby mačiek

 Parazitárne choroby – sú choby, ktoré spôsobujú parazity. Parazity sú organizmy, ktoré cudzopasia na hostiteľovi, odoberajú mu živiny, spôsobujú diskomfort, čím znižujú kvalitu jeho života.

Väčšine z nás pri parazitárnych chorobách zídu na um črevné parazity a potom asi blchy a vši. Parazity spôsobujú aj také vážne ochorenia ako je toxoplazmóza.

Parazity môžu v tele hostiteľa migrovať.  (Napríklad škrkavky migrujú z čreva cez pečeň do pľúc),  svojím pôsobením navodzujú silnú imunosupresiu (pokles imunitnej reaktivity organizmu) čím sa organizmus stáva náchylnejším  voči iným ochoreniam. Mnohé ektoparazity sú prenášačmi vírusových,  bakteriálnych a iných parazitárnych ochorení.

Kliešte prenášajú babeziózu (tiež nazývaná aj Piroplazmóza), lymskú boreliózu, kliešťovú encefalitídu, erlichiózu, anaplazmózu a podobne. Komáre prenášajú srdcové červy – dirofilárie. Blchy sa podieľajú na prenose infekčnej hepatitídy a pásomničky Dipilidium caninum. V minulosti blcha roznášala mor.

Mnohé ektoparazity môžu nepríjemne poštípať aj človeka čo je nebezpečné obzvlášť u alergikov.

Ak sa vyskytli parazity odporúčam dezinfekciu priestorov a po preliečení dôkladnú sanáciu celého prostredia, kde sa mačka pohybuje.  Keď je zvierat viac, tak je nutné kontrolovať všetky a tie ktoré sú zamorené izolovať!  Je dôležité dosledovať, aby sa nejaké živé jedince nezachytili na miestach, kde sa zviera zdržiava, v peliešku a pod. Preto, čo sa dá, treba vyhodiť, čo si chcete nechať, treba oprať na vysokej teplote alebo prežehliť, nábytok a koberce poriadne povysávať a ideálne by bolo, ak máte naparovačku alebo iný parný čistič.


Parazity delíme na:

-  Ektoparazity (vonkajšie parazity - kliešte, blchy, vši, švoly, svrabovce)

-  Endoparazity (vnútorné parazity - škrkavky, pásomnice, kokcídie ...)

Ektoparazity:

- Svrab– pôvodcom je roztoč Zákožka svrabová. Tieto parazity žijú v koži. Samičky v koži vŕtajú chodbičky, do ktorých kladú vajíčka. Na povrchu kože sa javia ako tenké nepravidelné pásiky. Samička po vniknutí do kože zanecháva za sebou výkaly a vajíčka. Živia sa tkanivovou tekutinou. U mačiek je najčastejší ušný svrab, zriedkavý je celotelový. Mačací svrab nie je typický pre iné cicavce.

Príznaky: prejavuje sa ako „kávová usadenina“ vnútri ucha (to je v skutočnosti trus)

Diagnostika: Mikroskopicky

Liečba - starší spôsob: čistiť, čistiť, čistiť a  antiparazitárnymi prípravkami potierať ucho.

Novší spôsob: aplikácia prípravku Stronghold - ktorý účinkuje v tele celkovo, zbaví preto mačičku aj bĺch, oblých červov vrátane ich vývojových štádií, prípadne aj svrabu oveľa horšieho - "telového", napadajúceho kožu mačky (málo časté ochorenie).

- Blchy, vši – vnímavé sú všetky cicavce.

Príznaky: zviera sa väčšinou začne viac škriabať, môžu sa objaviť vyrážky. Pri prehliadke nájdeme stopy trusu, ako aj samotných parazitov. Môžu spôsobiť aj alergiu.

Liečba: zamorené zviera treba zbaviť parazitov špeciálnym šampónom, alebo antiparazitárnym roztokom. Niekedy je aplikáciu nutné opakovať, aby sa odstránili všetky parazity.

Prevencia: v súčasnosti sú na trhu prípravky ako antiparazitárne obojky, alebo „pipety (spot-on)“ s odpudzujúcim prípravkom.  Aplikácia podľa návodu.

- Kliešte – príznaky – väčšinou sa zviera začne na mieste, kde sa kliešť prichytil škriabať a keď je už nacicaný, tak ho väčšinou objavíme pri hladkaní. Kliešťa treba vybrať tak, aby sa sme mu neodtrhli hlavičku a miesto zavŕtania vydezinfikujeme. Je na to dostať špeciálny háčik (mám ho vyskúšaný – 100% funguje).

Prevencia – ako je uvedené vyššie.

V súvislosti s kliešťami spomeniem Boreliózu (spirochéta Borellia burgdorferi) )- vnímavé sú všetky cicavce. Prenášajú ju kliešte a komáre. Choroba sa prejavuje horúčkou, malátnosťou a obtiažnym pohybom, bolestivosťou kĺbov. Adekvátnou liečbou dôjde k uzdraveniu. Vakcína proti borelióze pre mačky zatiaľ neexistuje. Prevenciou je aplikácia repelentov pre mačky, ktoré zabránia prisatiu kliešťov.

Endoparazity

Parazity zažívacieho ústrojenstva – osídľujú celý zažívací trakt, od žalúdka až po konečník.  Túto časť budem venovať najmä helmitózam.  Hoci tieto ochorenia nie sú príjemné, sú liečiteľné. Treba si uvedomiť, že tieto parazity môžu byť prenosné aj na človeka, preto ich netreba podceňovať.

Príznaky: riedka zapáchajúca stolica, môže byť hlienovitá až krvavá,  nafúknuté bolestivé bruško, zavracanie.  Zhoršená kondícia, strata hmotnosti, dehydratácia.  Mačiatka môžu mať bledé sliznice, chudokrvnosť.

Dignostika: koprologické vyšetrenie (min. tri dni sa zbiera stolica, ktorú následne vyšetrí veterinár a určí prítomnosť parazitov).

Liečba: podávaním vhodných antihelmetík, spot-on

Prevencia: odčervovať a aby sme nedávali mačkám zbytočne antihelmetiká, odporúčam kontrolovať stolicu, aspoň opticky, raz ročne koprologické vyšetrenie.

Pri plánovanom krytí: pred nakrytím, po pôrode a počas laktácie je potrebné spolu s mladými odčervovať aj  matku, dodržiavať schému odčervenia.

Pozor na kontraindikáciu s očkovaním! Taktiež gravidné mačky neodporúčam odčervovať. Pravidelné čistenie záchodíkov a dodrživanie hygieny.

- Toxokaróza – (Toxocara cati) -mačacia škrkavka. Po preniknutí infekčného vajíčka  do tráviaceho traktu hostiteľa, dochádza k vyliahnutiu larvy, ktorá prechádza z čreva cez krvné riečisko do pečene a následne do ďalších orgánov (najmä pľúca, ale aj svaly, oko, mozog). U infikovaných mláďat dochádza k vykašliavaniu a následnému prehltnutiu lariev späť do čreva,kde sa premenia na dospelé jedince, schopné produkovať obrovské množstvo vajíčok. Tieto vajíčka sa potom spolu s trusom dostávajú do vonkajšieho prostredia, kde musia bezpodmienečne „stráviť“ niekoľko, aby „dozreli“ a stali sa tak infekčnými. U starších jedincov ostávajú larvy „uhniezdené“ v rôznych orgánoch v tele hostiteľa (pečeň, svaly) v stave tzv. „hypobiózy“. Počas gravidity a laktácie sa larvy uvoľňujú a dokážu infikovať plody transplacentárne a cez mlieko matky počas laktácie.

- Echinokokóza - drobné pásomnice (Echinoccocus multilocularis a Echinococcus granulosus). Larvy si v rôznych orgánoch (pečeň, mozog) v hostiteľskom organizme vytvárajú cysty často enorných rozmerov (až niekoľko litrov). Vývojový cyklus týchto parazitov je viazaný na medzihostiteľa, ktorými sú okrem iných najmä prežúvavce.

- Giardióza - jednobunkový črevný bičíkovec (Giardia intestinalis). Ochorenie tráviaceho traktu ľudí i zvierat prenášané kontaminovanou vodou a potravou alebo priamym kontaktom s infikovanou osobou fekálno-orálnou cestou.

Pri giardiách terapia trvá dlhší čas. Dôležité je zamedziť opätovnej infestácii čo výrazne skracuje dobu liečby.

- Tritrichomonas foetus – jednobunkovec, ktorý sa vo vonkajšom prostredí šíri stolicou. Kolonizuje hrubé črevo a spôsobuje dlhodobo trvajúce a niekedy neovládateľné ochorenie u mačiek. Pri pretrvávajúcej hnačke vzniká zápal konečníka, iritácia análnej oblasti a u niektorých mačiek aj fekálna inkontinencia. Postihnuté môžu byť mačky všetkých vekových kategórií. Najčastejšie sa ochorenie objavuje u mačiek do 12 mesiaca života.

Na diagnostiku nestačí mikroskopické vyšetrenie trusu ale parazit sa musí kultivovať.

- Cryptosporidium parvum- protozoárny parazit ktorý pôsobí ako infekt v črevách  psa a mačky.U zdravých jedincov spôsobuje šírenie oocýst do vonkajšieho prostredia bez klinických príznakov.U zvierat so slabou imunitnou odpoveďou a chorých a najmä mláďat sa klinicky prejavuje ako ochorenie tenkého čreva.

- Toxoplazmóza -  jednobunkový parazit (Toxoplasma gondii). Vnímavé sú prakticky všetky jedince. K prenosu dochádza požitím tepelne nespracovaného mäsa prípadne ju môžu prenášať mačky trusom. O toxoplazmóze viac v samostanom článku.